Відкрити меню

Гельмінтози – найпоширеніші паразитарні захворювання людини


Небезпечне сусідство

Гельмінтози – найпоширеніші паразитарні захворювання людини. В Україні реєструються 300-400 тис. випадків гельмінтозів щороку, при цьому це переважно кишкові  гельмінти.

Після потрапляння паразитів в організм людини зазвичай проходить 2-3 тижні до появи перших ознак захворювання. Іноді глистні інвазії протікають безсимптомно і діагноз може бути поставлений випадково після профілактичного обстеження. Клінічні ж прояви гельмінтозів досить різноманітні та у більшості випадків неспецифічні. Це може бути нудота, блювота, болі в животі, діарея, що триває декілька днів, виявлення в калі слизу та крові. Тому основними в діагностиці  є лабораторні дослідження.

В залежності від періоду захворювання та локалізації гельмінта використовують різні методи досліджень. Помилки при діагностиці паразитарної інфекції зазвичай пов’язані з  неправильним  вибором методу.

Розпізнавання ранніх стадій гельмінтозів здійснюють методами імунологічної діагностики: реакції для визначення антитіл до певного збудника. Найбільше антитіл з’являється в крові в міграційній стадії гельмінтів, коли в організмі людини багато личинкових та молодих форм (доктор мед.наук, професор Р.Г.Лукшина).

Наприклад при аскаридозі виділяють дві стадії інфекції: ранню — міграція личинок та молодих форм – приблизно 3 місяці і пізню — кишкову – зріла особа паразитує в кишківнику близько 1 року та відкладає яйця. В міграційній стадії аскаридозу проводять імунологічні реакції з виявленням специфічних антитіл до даного збудника. На цій стадії у пацієнтів з низьким рівнем імунітету  імунологічний аналіз може бути хибним (С.О.Крамарев, И.Б.Ершова, Г.Г.Бондаренко. Гельминтозы у детей и подростков). Діагностика пізньої кишкової стадії аскаридозу ґрунтується на виявленні яєць аскарид, а іноді самих паразитів у калі.

В зв’язку з тим, що розмноження (виділення яєць) паразитів проходить відповідний цикл, в калі не завжди можливо виявити яйця.  Виділення яєць може також тимчасово припинитися під впливом лікарських препаратів, харчових речовин (доктор мед.наук, професор К.І.Бодня).  Тому перед проведенням обстеження необхідно підготуватись:

  • за 72 год. до обстеження відмінити за погодження з лікарем прийом послаблюючих препаратів та проведення клізм;
  • за 72 год. до обстеження обмежити за погодженням з лікарем прийом препаратів, що впливають на перистальтику кишечника  (беладонна, пілокарпін) та забарвлення калу ( залізо, вісмут, сірчанокислий барій).

В нормі яйця глист та найпростіших в калі відсутні. Виявлення певного виду паразиту свідчить про зараження. Однак одиничний негативний результат не дає впевненості у відсутності глистної інвазії. Згідно з міжнародними рекомендаціями аналіз на кишкові паразити потрібно виконати трикратно з інтервалом в 7 днів.

Використання сучасних лабораторних  методик покращує діагностику гельмінтозів. Метод концентрації калу «PARASEP», який проводить наша лабораторія, дозволяє  ефективно виявляти інвазії з високою, середньою та низькою інтенсивністю .

Самостійне встановлення діагнозу та самолікування небезпечне для здоров'я. В правильному напрямку вас скерує лікар.

© 2023 КП ЛД Центр Здоров'я · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Підтримка:panchenko.com.ua

записатися на прийом

Для попереднього запису заповніть та відправте форми.
В робочий час, Вам зателефонує адміністратор закладу  для уточнення по запису.

    Ваше Ім'я (обов′язково)

    По батькові (обов′язково)

    Прізвище (обов′язково)

    ДД.ММ.РРРР нар-ня (обов′язково)

    Ваш номер телефону (обов′язково)

    Ваш e-mail

    Тема (обов′язково)

    До якого лікаря:

    та/або

    Яку послугу:

    На яку дату (обов′язково):

    На яку годину, примітки, запитання

    x